Parfum cu miros de...consiliere

                                                     Buna ziua,dragi parinti!

In activitatea mea de consilier scolar,ma intalnesc des cu urmatoarea situatie:"Copilul meu nu mai vrea nimic, nu asculta,este incapatanat"!

Cum se ajunge intr-o astfel de situatie?

Cate situatii au fost in trecut,in care copilul a ascultat sau a incercat sa faca foarte bine un lucru,insa nu a avut ecou; "ochii parintilor" nu au vazut stradania copilului? Sau parintele a considerat ca fiind normal si atunci copilul nu a mai primit feedback,simtindu-se in felul acesta neapreciat?

 

   Inca aud fraze precum "nu meriti nimic", "nu te mai iubesc","vei fi pedepsit",fraze rostite in situatii care denota faptul ca parintele a ajuns la capatul puterilor si nu mai pot controla comportamentul copiilor.Parintele uita ca el ar trebui sa fie cel matur,iar copilul invata din comportamentul sau.Atunci cand ajungem sa pedepsim la cea mai mica greseala si sa devenim agresivi "dand militaria jos din pod",copilul devine mai revoltat si va face fix pe dos! In felul acesta se ajunge la o lupta de putere,iar parintele uita ca rezolvarea ar trebui sa vina prin comunicare,intelegere si respect.

    Asadar,ce putem face intr-o astfel de situatie?

1. Orice copil va reactiona cel mai bine la dragoste si afectiune!

Daca un copil este nervos,are nevoie ca dvs. sa va pastrati calmul si sa ii acceptati sentimentele,daca este nemultumit,are mare nevoie sa-l ascultati,ajutandu-l sa-si expuna astfel punctul de vedere;in situatia in care considerati ca trebuie pedepsit, are nevoie sa-i explicati cu argumente de ce faceti acest lucru.

2. Succesul obtinut prin intermediul fortei este un succes fals,deoarece creeaza tensiuni intre parinte si copil si duce la o comunicare defectuoasa,iar mai apoi la neincrederea copilului in parinti.

3. Cu cat veti fi mai disperati sa schimbati comportamentul copilului, cu atat rezistenta din partea acestuia va fi mai mare! Atunci este momentul sa va opriti si sa va relaxati.Starea de nervozitate va face vulnerabili in fata copilului,iar el stie acest lucru!

  Pedepsele si restrictiile dese, fara argumente reale,vor da copilului semnalul ca sunteti depasiti de situatie.

Iar ei au nevoie de parinti care sa le spuna ca pot gasi impreuna solutii la fiecare problema.

Nimeni nu spune ca este usor, dar cu rabdare, perseverenta si dragoste,veti reusi! dragostea si rabdarea aratata copiilor vindeca orice;este cel mai bun medicament!

Cu drag,

Profesor consilier scolar,Rosca Lavinia