Parfum cu miros de...consiliere Ep.29

Buna ziua,tuturor!

Voi aborda saptamana aceasta un subiect sensibil,dar din pacate prezent in multe familii din tara noastra si anume, relatiile toxice intre parinti.

De ce acceptam si mai ales, toleram un sot abuziv? Ce efect are o relatie toxica asupra copiilor?

 

Foarte multe sotii accepta un sot violent,abuziv verbal,emotional sau fizic pentru binele copiilor.Este bine oare?Ii este bine unui copil sa traiasca intr-un mediu incarcat cu certuri,violente si abuz? Cu siguranta,nu. Nu doar ca acest mediu toxic le va face rau copiilor,dar ii va si invata ca asa ceva este normal si le va afecta starea emotionala pe termen lung.Tatii care isi abuzeaza copiii au, in general, un lucru comun:furia.Gasesc motive de furie si o varsa asupra membrilor familiei:sotie,copii,etc.In felul acesta au sentimentul ca ei detin controlul si nimeni nu le poate judeca actiunile,comportamentul de frica.Un copil abuzat de propriul tata va fi in permanenta in stare de alerta,anxios, se va simti bun de nimic,va considera ca nu merita sa fie iubit si protejat.Este copilul care va obtine note mici, va abandona studiile si,foarte probabil, va comite infractiuni,care nu isi va putea indeplini obiectivele si care va considera ca toti oamenii sunt rai...Cum protejam copiii in astfel de situatii?

Viitorii adulti vor avea permanent trecutul ca un reper si nu il vor putea schimba,pot doar sa il accepte si sa schimbe ceva pe viitor,daca vor cere ajutor specializat.

Iata cateva sugestii pentru a evita sau a iesi din relatiile toxice:

  • Stati de vorba cu partenerul/partenera de viata si decideti daca veti continua sau nu relatia;
  • O relatie toxica nu va face bine copiilor! Daca nu va puteti schimba comportamentul,daca nu veti cere ajutor pentru va repara relatia,este mai bine pentru toti sa o incheiati;
  • Nu acceptati o palma, cu siguranta va urma si alta si veti ajunge sa credeti ca o meritati;
  • Cand acceptati un partener abuziv,veti incuraja involuntar copiii sa accepte la randul lor in viitor, un partener abuziv;
  • Copiii se vor dezvolta emotional mai bine doar cu un parinte,decat cu doi parinti care se cearta si/sau au un comportament violent asupra lor;
  • Nu ezitati sa cereti ajutor! De obicei, partenerii abuzivi sunt manipulatori, va vor convinge ca nu veti putea face nimic fara ei si chiar va vor ameninta.Este o solutie foarte des intalnita si are efecte majore asupra vietii copiilor si asupra dumneavoastra;
  • Copiii nu ne apartin,ei doar sunt in grija si responsabilitatea noastra! Este necesar sa le aratam iubire neconditionata si sa incetam a mai exercita orice forma de control asupra comportamentului acestora;
  • Iubiti-va copiii si atunci cand nu fac ceea ce va doriti,ei sunt unici!
  • Pentru majoritatea copiilor, relatiile toxice sau abuzuri reprezinta o sursa de stres, tristete si confuzie.Alegeti,ca macar de dragul copiilor,sa va transformati relatia toxica si conflictuala intr-una sanatoasa,ori sa ii puneti capat!

Fiecare copil merita sa fie iubit,protejat crescut si educat intr-un mediu sanatos!

Sa va fie cu folos!

Profesor consilier scolar, Rosca Laviniaefecte divort asupra copiilor