Buna seara,drag parinti!

Cat sunt mici copiii,parintii sunt precum o umbra permanent pe urmele lor,asigurandu-se ca sunt in siguranta si ca au cele necesare.Cand este mic, copilul are nevoie de protectie,are nevoie sa isi stie parintii aproape.Dar,timpul trece repede si copiii cresc,iar atunci parintii constata ca ei isi doresc libertate,din ce in ce mai multa, au nevoie sa iasa si sa exploreze locuri si lucruri noi care prezinta interes.Pentru parinti nu este usor sa lase libertate deplina copilului pentru ca simt ca altfel nu mai pot detine controlul asupra lui. In plus, apar ganduri diferite,de ingrijorare,teama de ce i s-ar putea intampla copilului,in ce anturaje ar putea intra.Este necesar sa intelegeti ca nu puteti fi “prelungirea” copilului toata viata si este bine sa ii oferiti copilului libertate treptat,ajutandu-l astfel sa devina responsabil independent.Dar pentru asta este important sa vorbiti cu copilul dumneavoastra mult si des. De cele mai multe ori,un comportament nepotrivit al copilului,ascunde o comunicare si o relationare defectuoasa intre el si parinti.Acest aspect va duce la o revolta a copilului,il va face sa nu fie sincer cu parintii,si,din nefericire,uneori aceste comportamente pot avea urmari grave.

 

Fara o comunicare constanta si sanatoasa cu copilul,puteti avea parte de experiente nefericite care ar putea fi evitate.

Iata cateva sugestii pentru a-i oferi libertate copilului:

  • Comunicati bland si des cu copilul dumneavoastra! O relatie bazata pe comunicare eficienta va fi pilonul de baza pentru construirea increderii reciproce!
  • Dati-i copilului libertate in functie de nevoile sale,treptat,asigurandu-va ca o foloseste eficient.
  • Stabiliti impreuna reguli si limite pe care sa le respectati impreuna.

       Este foarte important si modul in care faceti asta,nu impuneti copiilor lucruri pe care nu le pot respecta; personalizati-le astfel incat ele sa poata fi acceptate si respectate de copil.

  • Explorati impreuna mediul inconjurator, mergeti pe jos, explicati-i regulile de circulatie si cat este de important sa le respecte.
  • Explicati-i care sunt riscurile la care se expune daca nu se respecta limitele si regulile.
  • Asigurati-va ca stie care este adresa locuintei,numele sau si al parintilor,un numar de telefon sau/si o persoana de contact.
  • Invatati copilul sa nu vorbeasca sau sa intre in contact cu persoane straine oricat de amabile ar parea acestea!
  • Este esential sa stiti permanent unde este,cu cine este si care este ora la care va reveni! Daca aveti o relatie bazata pe comunicare si incredere copilul va fi sincer!

Copiii au nevoie de libertate,dar e nevoie sa invete sa fie responsabili, iar dumneavoastra, ca parinti, ii puteti invata ce este responsabilitatea si de ce este ea importanta prin exemplul propriu! Responsabilizati copiii cu sarcini adaptate varstei lor si incercati sa nu aveti de la ei pretentii exagerate! Daca pretentiile parintilor sunt exagerate si nu sunt insotite de argumente si exemple,atunci copilul va reactiona negativ.

Comunicarea blanda,iubirea neconditionata,ascultarea copilului reprezinta elemente cheie in dezvoltarea armonioasa a copilului.

Sa va fie cu folos!

Profesor consilier scolar, Rosca Laviniashutterstock 23717542