Parfum cu miros de...consiliere Ep.26

Hristos a inviat! Bine v-am regasit,dragi parinti!

Pandemia pricinuita de noul coronavirus,ne da tuturor o stare de epuizare fizica,psihica si emotionala.Acest fenomen este cunoscut sub denumirea de sindrom burnout si este provocat de stresul prelungit.Ajungem asadar la ceea ce numim epuizare emotionala pentru ca viata noastra a fost data peste cap. Suntem mai irascibili,mai tristi, mai nemultumiti,incapabili sa ne recastigam controlul asupra propriei vieti.Sentimentul de neputinta si starea de anxietate sunt intretinute de faptul ca nu avem controlul asupra a ceea ce urmeaza sa se intample, ca nu putem sa ne facem planuri pe termen lung.Pentru ca fiecare dintre noi este o persoana unica,traim stresul in mod diferit, iar evenimentele care pot duce la aceasta epuizare in relatiile cu cei din jur sunt foarte variate.Sursele de frustrare sunt diferite,printre acestea numarandu-se:

 

  • Lipsa resurselor materiale
  • Lipsa atentiei din partea celor dragi
  • Lipsa socializarii si rutinei zilnice
  • Certurile, discutiile aprinse cu cei din jur,etc.

Iata cum putem recunoaste primele semne ale acestui impact emotional (burnout emotional):

-simtim ca nu mai avem control asupra unui anumit aspect din viata noastra sau asupra a tot ceea ce ni se intampla;

-ne simtim blocati,fara solutii,intr-o anumita situatie,avand un sentiment de neputinta si neajutorare;

-ne simtim lipsiti de energie si de motivatie in a ne indeplini responsabilitatile;

-starea de epuizare ne poate impiedica sa facem fata activitatilor zilnice;

-ne retragem tot mai mult din relatiile cu familia si prietenii si refuzam sa vorbim cu ceilalti, preferand singuratatea;

-avem o stare inexplicabila de nervozitate si iritabilitate.

Ce e de facut in astfel de situatii?

In primul rand este necesar sa fim atenti la propriile nevoi si sa nu ne neglijam.Apoi,este indicat sa nu abandonam proiectele si scopurile personale deoarece este foarte bine daca reusim sa pastram un echilibru ca sa putem depasi astfel aceasta perioada grea. Cel mai dificil in aceasta perioada este sa acceptam ca nu avem nici o putere asupra evolutiei acestei pandemii,dar este absolut necesar sa fim pozitivi si sa ne concentram asupra lucrurilor frumoase.Acceptarea ne va ajuta sa ne eliberam de povara vinei si sa depasim acest sentiment.

Nota bene: Sa incercam sa fim intelegatori cu noi si cu cei din jurul nostru.Sa incercam sa ne acceptam asa cum suntem: cu emotiile negative, precum frustrarea sau furia.Ele sunt normale si este in regula sa le acceptam si sa le intelegem.

Cu drag, profesor psiholog scolar,Rosca Lavinia                                                     sindromul burnout