Parfum cu miros de...consiliere Ep.25

Buna ziua,dragi parinti!

Nu trecem prin cea mai fericita perioada, situatia actuala ne aduce zilnic provocari.Scoala online presupune mult timp petrecut in fata dispozitivelor. Exceptand clasele a VIII-a,copiii se afla intr-o vacanta prelungita.Este momentul ideal de a incerca sa va orientati copiii catre o activitate cu multiple beneficii: cititul.Da,cititul de carti,nu online, ci in format hartie are beneficii pe termen lung pentru dezvoltarea copiilor.Mai greu e pana reusiti sa le treziti interesul!

 

Asadar,cum il fac pe copilul meu sa citeasca? Pentru a putea convinge pe cineva sa faca ceva benefic, e necesar sa ii argumentez ca respectiva activitate ii va aduce lucruri pozitive si ii va fi de real folos in viitor! Iata la ce este bun cititul:

  • Ne ofera informatii! Fiecare carte citita inseamna cel putin o informatie noua;
  • Dezvolta creierul! Creierul are nevoie sa fie stimulat si antrenat permanent! In felul acesta, pe langa faptul ca te mentii activ, poti preveni anumite boli (dementa);
  • Reduce stresul! Cititul are un efect pozitiv asupra corpului si ne poate relaxa;
  • Dezvolta gandirea critica! Citirea necesita ca o persoana sa gandeasca si sa proceseze informatii intr-un mod pe care televizorul sau internetul nu-l poate face.Citim mai mult, intelegem mai bine, facem legaturi logice si putem aplica mult mai usor;
  • Dezvolta memoria! Cand citim o carte memoram personajele,trecutul lor, spatiul,actiunea,conflictul,intriga.Pe masura ce creierul inregistreaza toate acestea, memoria devine mai buna, mai eficienta;
  • Faciliteaza socializarea! Cartile citite aduc informatii pe care le putem impartasi cu ceilalti:familia, prietenii sau colegii.Toate acestea cresc capacitatea noastra de a socializa;
  • Dezvolta creativitatea,imaginatia! Cea mai mare diferenta dintre a citi si a ne uita la TV consta in faptul ca citirea ne ofera posibilitatea de a ne elibera creativitatea. Incepem sa vedem lumea intr-un mod diferit si astfel gasim noi solutii creative.
  • Imbogateste vocabularul, dezvolta comunicarea si scrisul! Citind,descoperim cuvinte noi,termeni,dialecte,stiluri de scriere. Cu un vocabular bogat, o scriere corecta, comunicarea va fi la fel de complexa, ceea ce ne va ajuta sa relationam foarte bine cu ceilalti si, implicit sa avem o stima de sine ridicata;
  • Devenim mult mai empatici! Citind o carte,toata atentia noastra se concentreaza pe ceea ce citim. Daca vom citi cateva pagini zilnic, concentrarea pe parcursul zilei va creste considerabil. Motivati-va copiii sa citeasca,este o activitate pentru care va vor multumi mai tarziu! Si, de ce nu, oferiti-le propriul exemplu!

Sa va fie cu folos!

Profesor consilier scolar,Rosca Laviniabig carti de citit dragoste fantasy thriller