Parfum cu miros de…consiliere

Ep.12

Buna seara si bine v-am regasit, dragi parinti!

Incepe sa miroasa a scortisoara,portocale si cozonaci, semn ca se apropie minunata sarbatoare a Nasterii Domnului!

Este un bun prilej pentru toti sa fim mai buni, mai increzatori in minuni si mai intelepti!

Un subiect sensibil despre care vreau sa va povestesc in acest episod se refera la atasament.Atasamentul sta la baza structurii noastre psihice si se formeaza in prima parte a vietii in relatiile pe care copilul le are cu cei care se ocupa de el:mama,tata,bunici,etc.

Exista mai multe tipuri de atasament si voi incerca sa va dau cateva exemple:

 

  • Atunci cand parintii sunt sensibili la nevoile copilului si iubitori,vorbim despre un atasament sigur si securizat.In aceasta situatie avem un copil care simte ca se poate baza pe parinti si isi poate exprima emotiile in siguranta;
  • Atunci cand parintii nu sunt consecventi si uneori implinesc nevoile copilului de atentie si securitate,iar alteori nu, vorbim despre un atasament nesigur si ambivalent.In consecinta, comportamentul copilului va fi ambivalent.El nu va fi sigur de reactiile parintilor fata de emotiile si nevoile sale si va incerca alternativ sa fie apropiat de ei sau furios cand acestia vor incerca sa il linisteasca;
  • Atunci cand parintii sunt insensibili la nevoile de iubire, atentie, securitate ale copilului sau nu incurajeaza manifestarea emotiilor de teama sau tristete,avem de a face cu un atasament nesigur si evitant.Copilul va invata sa nu isi exprime emotiile fata de parinti.Acestor copii in general nu le este frica sa stea singuri,dar nici nu se bucura la revederea parintilor.
  • Atunci cand parintii sunt insensibili la nevoile copilului si sunt de multe ori chiar sursa fricii sau tristetii copilului, vorbim despre un atasament dezorganizat, nesigur.Copilul va manifesta comportamente incoerente fata de parinti putand sa se bucure la vederea lor, dar apoi sa ii evite sau sa se sperie de ei. Este cel mai nesigur tip de atasament.

Sa va fie de folos!

 

Prof.psiholog scolar, Rosca Laviniamos craciun 1