Parfum cu miros de…consiliere

Ep.11

Buna seara,dragi parinti!

M-am tot gandit despre ce sa va scriu in aceasta saptamana si pentru ca tot am intrat calendaristic in iarna, iar aceasta debuteaza cu luna decembrie cunoscuta si drept luna cadourilor,mi-a venit ideea sa vorbim putin despre cadouri.

Cum alegem cadourile pentru copii nostri? Fiecare parinte doreste sa-i cumpere copilului cele mai frumoase jucarii,cu cat mai scumpe,cu atat mai bine! Avem falsa impresie ca daca ii conferim copilului tot ce isi doreste din punct de vedere material, acest lucru ne face parintii ideali!

 

Cadourile nu inlocuiesc timpul de calitate pe care ar fi bine ca fiecare sa il petreaca impreuna cu cel mic si nu il fac pe acesta fericit decat pentru cateva minute! Asadar,jucariile pe care le alegeti pentru copii sa fie educative,astfel incat sa sustina dezvoltarea acestora. Aceste jucarii ajuta la dezvoltarea fizica ,psihica a copilului,la motricitatea fina a degetelor si dezvoltarea atentiei,etc. O multime de beneficii!

Important este insa ca parintii sa fie parte integranta a jocurilor cu propriul copil,acesta beneficiind astfel de o crestere intr-un mediu confortant,plin de satisfactie si bucurii.

Este bine ca in alegerea jucariilor sa tineti cont de mai multe criterii:

  • Jucaria sa fie sigura! Sunt multe produse pe piata care sunt toxice,ascutite,realizate din materiale proaste care pot afecta sanatatea copiilor.
  • Jucaria sa fie adecvata varstei copilului! Cumparati jucarii in functie de varsta pentru ca fiecare etapa vine cu anumite caracteristici ale dezvoltarii,iar acestea pot fi stimulate tocmai prin jocuri specifice.
  • Preferintele copilului! Cand este mic,alegem noi pentru el,insa pe masura ce creste,copilul isi poate exprima dorinta liber.Acestea sunt indicii importante de care puteti tine cont mai departe si pot releva vocatiile celui mic.
  • Jucarii simple pentru mai multa creativitate! Alegeti jucarii simple in aparenta, dar care sa ii stimuleze creativitatea si “scenariile” in care poate integra acea jucarie.
  • Jucarii “prietenoase”! Alegeti jucarii pe care le poate “imparti” cu prietenii,cu ajutorul carora sa socializeze si astfel integrarea in societate sa fie usoara.

Sa va fie de folos!

Profesor consilier scolar,Rosca Laviniacadouri de craciun