Parfum cu aroma de…consiliere

Ep.9 (Despre copii care se tem de greseli)

Buna ziua,dragi parinti! Trecem printr-o perioada foarte dificila si cum suntem responsabili,sstam acasa.

Dar,timpul incepe sa treaca greu si nu mai stim ce sa facem in casa,ce activitati sa mai desfasuram.M-am gandit sa va scriu mai jos o poveste terapeutica si va indemn sa o cititi copiilor dumneavoastra,dar sa ii lasati pe ei sa descopere finalul. Este o poveste din care aveti de invatat dumneavoastra in primul rand, dar si copiii.

Spor la deslusit metafore….

Copilul care nu stia ce sa faca..

 

“A fost odata un baiat care locuia cu mama sa.El si mama sa erau amandoi saraci si nu avea un tata dar nu imi amintesc sa fi stiut vreodata motivul.Toata viata sa acest baiat facuse ceea ce mama sa ii spusese si nu invatase niciodata cu adevarat sa-si foloseasca propria minte.La prima vedere,poate foarte multi parinti ar fi incantati sa aiba asa un copil de ascultator,insa asa cum vom vedea,acest lucru poate sa nu fie intotdeauna de ajutor.

Exact de ce acest baiat nu gandea pentru el nu stiu.Putem sa incercam sa ghicim, ca de exemplu sa presupunem ca mama sa gandise intotdeauna si pentru el,sau se poate sa fi fost prea speriat sa gandeasca singur,ori e posibil sa-l fi paralizat gandul ca ar putea face greseli,sau se poate sa fi fost pur si simplu mai usor sa faca ceea ce I se spunea ori poate nu a putut fi deranjat sa gandeasca singur. Ar putea fi foarte multe motive dar oricare ar fi fost acestea,aceasta era situatia la momentul povestii noastre.Pentru ca nu aveau prea multi bani,,mama sa avea nevoie ca el sa munceasca pentru a o ajuta la plata chiriei si hranei.In fiecare zi dupa scoala si la sfarsit de saptamana pleca prin localitate cautandu-si ceva de lucru.

Intr-o zi de luni si-a gasit de lucru la un depozit de constructii la aranjarea unor saci de ciment.A fost greu dar era bine dezvoltat pentru varsta sa si la sfarsit a primit 50 de lei pentru eforturile sale.Cum mergea spre casa cu banii in mana i-a scapat si vantul i-a luat repede,inainte ca el sa aiba ocazia sa-I prinda.Cand a ajuns acasa si a povestit mamei sale ce s-a intamplat ea l-a dojenit: “of,mai baiete!”,a spus ea “trebuia sa-I pui in buzunar”.”Promit ca data viitoare voi face cum spui tu” a raspuns baiatul.

Marti el a gasit de lucru la magazinul de alimente.Era mult mai usor decat sa aranjeze saci de ciment dar nici recompensa nu a mai fost asa de mare.La sfarsitul zilei vanzatorul i-a dat o cutie de ciocolata pentru eforturile sale.Amintindu-si ce promisese mamei sale a parcurs lungul drum pana acasa.Cand a scos cutia din buzunar pentru a o arata mamei sale,ciocolata se topise.Din nou,mama sa l-a certat: “Mai baiete, trebuia sa aduci ciocolata intr-o punga””.”Imi pare rau mama”,si-a cerut scuze baiatul “imi voi aminti data viitoare sa fac ce spui”.

Miercuri a primit o slujba intr-un magazin de animale.I-a placut sa aiba grija de animale,iar proprietarul,vazand acest lucru,i-a rasplatit eforturile darunindu-I o pisica.Amintindu-si ce ii spusese mama sa,baiatul a pus pisica intr-o punga si a inceput sa mearga catre casa insa pisica s-a catarat rapid afara din punga si a fugit.Cand i-a spus mamei sale povestea,aceasta l-a certat din nou:”Copil caraghios ce esti,trebuia sa ii legi o sfoara in jurul gatului si sa o plimbi dupa tine”.Din nou baiatul si-a cerut scuze zicand:”Imi voi aminti data viitoare sa fac ce spui”.Ei bine,joi si-a gasit de lucru la un macelar.Cand si-a terminat treaba macelarul i-a dat un picior de vita.Baiatul s-a gabdit ca mama sa va fi incantata de eforturile sale,si,facand ce ii spusese sa faca,a legat o sfoara in jurul darului primit pentru munca sa si l-a tarat pana acasa.Acasa pana la el au mers si toti cainii din imprejurimi,muscand cate o bucata din carnea proaspata.Cand a ajuns acasa nu mai avea decat un os.Mama sa, care incepuse sa isi piarda rabdarea,l-a certat din nou: “Baiat caraghios ce esti,trebuia sa o porti pe umar”.Inca o data copilul si-a cerut scuze si a promis ca data viitoare va face cum spune ea.

Vineri nu mai era de lucru in oras asa ca a ajuns sa lucreze la o ferma dintr-un sat din imprejurimi.La sfarsitul zilei,taranul i-a dat un magarus batran pentru eforturile sale.

Amintindu-si ce ii spusese mama sa a incercat sa ridice magarusul pe umerii sai dar a descoperit ca este prea greu pentru puterile sale.Vazand ca nu se poate asa,a incercat sa-si aminteasca celelalte indrumari: “pune-l in buzunar” spusese mama sa intr-una din zile,dar magarusul era prea mare si nu incapea.”Pune-l intr-o punga” spusese mama sa in alta zi dar cum nu incapea in buzunar,nu ar fi avut cum sa incapa nici intr-o punga.Chiar daca ar fi reusit,isi amintea cum fugise pisica si nu dorea sa o dezamageasca pe mama sa din nou in felul acesla.Poate ca se putea sa il lege cu o sfoara si sa il conduca asa pana acasa.Cu siguranta,cainii nu ar fi muscat magarul asa cum facusera cu piciorul de vita.Dar magarusul si-a infipt picioarele in pamant,incapatanat ca un catar, si a refuzat sa se miste.Baiatul nu stia ce sa faca.Toate sfaturile primite de la mama sa nu il ajutau.Nimic din ceea ce ii spusese ea nu putea sa il ajute in situatia in care se gasea acum.”

Ce crezi ca a facut?Cum crezi ca ar putea rezolva problema sa? Daca ai fi in locul lui ce ai face ca sa duci magarusul acasa?Si ce crezi ca ar putea invata baiatul din situatia in care este si ii va fi util in viitor?

Adaptat dupa 101 Healing Stories for Kids and Teens de G. W. Burns

Cu drag,

profesor psiholog scolar,Rosca Laviniagresi