Parfum cu aroma de…consiliere

Ep.8

Ce le spunem copiilor despre Covid-19?

Buna ziua,dragi parinti!

 

Desi toti ne dorim sa le oferim copiilor o viata fara griji,nu ii putem proteja de evenimentele neasteptate sau de criza,cand viata tuturor se poate schimba intr-o perioada scurta.Putem insa controla modul in care raspundem la ceea ce se intampla.In momentele dificile pentru comunitate si,implicit,pentru familie,copilul se bazeaza pe adulti pentru a-si da seama cum sa interpreteze evenimentele.Noi,ca parinti suntem “filtrul” cel mai apropiat prin care copilul intelege si isi construieste imaginea despre lume si viata.

Copilul este atent la cuvintele pe care le folosim,la tonul cu care vorbim si atitudinea pe care o afisam.

Atunci cand suntem intrebati de copil despre Coronavirus, este important sa verificam de la inceput ce stie despre virus.

Iata cateva sugestii de a aborda acest subiect sensibil:

  • Este bine sa raspundem la intrebari cat mai clar si cu o atitudine cat mai calma pentru a-l ajuta sa simtta ca se poate baza pe adulti,care pot sa ii ofere confort si stabilitate.
  • Este firesc ca cei mici sa simta teama.Ca si in oricare alta situatie cand copilul traieste o stare de disconfort emotional,este necesar sa ii fim aproape si sa nu minimizam ceea ce simte.In loc de “O sa fie bine!Nu ai de ce sa iti faci griji! Nu este nimic grav” putem inlocui cu “ Da,stiu ca suna destul de infricosator si iti este teama.Sa sti ca oamenii mari/doctorii si oamenii de stiinta cauta solutii in fiecare zi pentru a lupta cu virusul.”
  • Evitati sa lasati televizorul sau radioul deschis tot timpul.Astfel vom tine sub control riscul de a creste anxietatea in randul membrilor familiei.
  • Informati-va doar din surse sigure,astfel incat sa ii oferiti copilului explicatii corecte,pe intelesul lor.
  • Fiti un model pentru copil,de la regulile de igiena la modul in care gestionati disconfortul emotional din aceasta bperioada.
  • Copilul trebuie sa se simta in siguranta in familie,deci repetati impreuna pasii care va asigura aceasta stare de protectie si importanta statului acasa.
  • Stabiliti si mentineti o rutina zilnica- mese luate impreuna la ore regulate,program de teme si invatare,sport,relaxare.Pentru copil,rutina inseamna predictibilitate,exact ceea ce are nevoie acum.
  • Puneti accent pe “responsabilitate”.Copiii trebuie sa inteleaga ca responsabilitatea in aceste momente de criza,poate salva vieti.
  • Vorbiti-le copiilor si despre informatiile pozitive:sunt oameni care se vindeca de acest virus,natura are o capacitate extraordinara de a-si reveni,de a renaste,este o criza care va trece.
  • Nu coplesiti copilul cu informatii,oferiti-I intimitate,spatiu si timp personal.

#stamacasa #haicasepoate #totulvafibine

Cu drag,

profesor psiholog scolar,Rosca Lavinia