Index articole

 Ep.6

 Buna ziua,dragi parinti!

In episodul de azi,vreau sa aduc in atentia dumneavoastra un subiect des intalnit la parinti: hiperprotectia parentala!

Asadar,cat de protectori suntem si care sunt limitele protectiei fata de copii?

 

Desi poate parea a fi modul ideal de a creste un copil,hiperprotectia parentala creeaza adulti nesiguri si exagerat de perfectionisti.Parintii hiperprotectori sunt cei care acorda o atentie exagerata copilului,ajungand pana in situatiile in care nu il lasa pe copil sa faca nimic fara a trece de “ochiul vigilent” al lor.

Ideal ar fi sa ne ajutam copiii sa se dezvolte ca indivizi fara a depasi anumite limite si fara a cadea in ceea ce numim “toxicitate emotionala”,deoarece scopul nostru este sa crestem un adult responsabil,capabil sa ia propriile decizii.

Parintii hiperprotectori cresc copii care devin anxiosi si nefericiti.Mai mult decat atat, ei se cred parinti perfecti si nu vor tolera nici o greseala,vor sa creasca adulti responsabili,imuni greselilor si esecurilor,ceea ce este imposibil.

Copiii care sunt crescuti de parinti exagerat de protectori,vor deveni dependenti de parinti,nesiguri si incapabili de a se descurca singuri.

Asadar,lasati copilul sa exploreze,sa cada,sa se murdareasca,sa exploreze mediul atat la nivel fizic,cat si emotional,fara interventia continua a vreunui adult.Pentru a deveni independent,increzator si echilibrat,este nevoie ca el sa incerce noi activitati si sa isi asume riscuri si responsabilitati pe masura varstei lui.

Hiperprotectia impiedica adaptarea copilului la viata, il arunca dintr-odata in situatii de viata cand parintii nu il mai pot proteja,in situatii nemaivazute de el,nestiind ce sa faca si cum sa reactioneze.Acest lucru se intampla pentru ca nu a avut ocazia sa invete sa se descurce singur.

Fiti alaturi de copilul dumneavoastra,sustineti-l,acordati-i incredere in propriile forte,ascultati-l,cautati sa gasiti solutii impreuna pentru problemele pe care le intampina,dar nu va transformati in prelungirea bratelor lui!

Sa va fie de folos!

Profesor consilier scolar,Rosca Lavinia