A ne aminti de Marea Unire înseamnă a ne interesa de casa noastră- România.

Sau ,,Bat clopote cântând reîntregirea /Şi sufletul ia foc în clopotari/ Întâi Decembrie ne e unirea /Şi strălucirea României Mari!’’ (Adrian Păunescu, Clopotul reîntregirii)

Elevii Școlii Gimnaziale ”Mihai Viteazul” au participat la proiectul educațional ”103 ani de la Marea Unire”, proiect care a urmărit promovarea evenimentelor legate de desăvârşirea unităţii naţional-statale, formarea în rândul elevilor a sentimentului de prețuire față de eroii naţiunii, steagul României, imnul de stat, valorile tradiționale românești. S-au desfășurat activități educativ-formative variate, legate între ele printr-o idee comună, Marea Unire : expoziție de artă plastică, spectacol de poezii și cântece patriotice, expoziție de obiecte tradiționale, 103 mesaje ale elevilor pentru România.

Entuziasmul și creativitatea elevilor sunt mărturii ale reușitei acestui proiect.    WhatsApp Image 2021 11 26 at 17.04.43            

          ,,Şi ideea care stă astăzi la baza operei politice împlinite în acest fericit an 1918 e tot aşa de veche ca neamul însuşi(…).

    Un cuvânt de sfârşit. Să fim vrednici de ce avem!‘‘ Nicolae Iorga

https://youtu.be/ZZkASoRFKak

https://youtu.be/LySpk3-7g2Q